Úvod Žlučník

Žlučník

Žlučník je důležitý lidský vnitřní orgán, který napomáhá trávení potravy. Způsob stravování a nesprávná skladba stravy s přemírou tučných a smažených jídel vede k jeho přetěžování, k tvorbě žlučových kamenů a poškození funkce žlučníku. Je to poměrně častá zdravotní komplikace, nejčastěji postihuje lidi středního a staršího věku.

Co je to žlučník?

Žlučník je dutý orgán hruškovitého tvaru, je uložen na spodní straně jater, tedy na pravé straně břicha (v podžebří).Slouží jako zásobník žluči, kterou produkují játra. Hlavním úkolem žlučníku je rozmělňovat tuky a tím napomáhat jejich trávení. Pro rozklad tuků ve stravě je nezbytná žlučová kapalina. Její hustotu reguluje nervový systém, v závislosti na obsahu tuků v přivedené stravě.

Žlučník je propojený s tenkým střevem a to žlučovým vývodem.Podle  druhu a množství tuku, obsaženého v právě došlé stravě, je pak žlučník do tenkého střeva vyprazdňován. Spolu se žlučovými vývody je žlučník součástí žlučových cest. Jeho vývod ústí do žlučovodu, kterým se pak žluč dostává do dvanáctníku společně s enzymy slinivky břišní.

Tip : Pankreas (slinivka břišní) je malý, nepárový orgán o velikosti ženské dlaně. Slinivka břišní .net - příznaky, dieta, nemoci.

Co je to žluč?

Žluč je hořká žlutohnědá nebo žlutozelená tekutina, kterou vytvářejí játra. Ukládá se ve žlučníku. Žluč se ze žlučníku vyprazdňuje do tenkého střeva a to po požití potravy, zejména té, která je bohatá na tuky. Denně se vytvoří asi půl litru žluči. Jejím úkolem je rozkládat potravu procházející dvanáctníkem, aby se dala strávit a vstřebat.

Žluč má ovšem i další funkce. Pomáhá neutralizovat jedovaté látky. Žlučí se z těla vylučují některé léky, jedy a cholesterol. Další složkou žluči jsou pigmenty, které jí a stolici dodávají charakteristickou barvu. Jsou produktem rozpadu hemoglobinu, červených krvinek, které se neustále obnovují. Žluč také neutralizuje kyselý obsah žaludku, je to velmi důležité, protože v kyselém prostředí by trávicí enzymy nemohly pracovat.

Jaké jsou choroby žlučníku?

Choroby žlučníku omezují  trávicí funkci. Pokud nemocný trpí trávicími problémy, žlučník se prověřuje prakticky první. Zvláště pokud se bolesti lokalizuji do pravého podžebří. Mezi nejčastější choroby žlučníku patří:

  • žlučníkové kameny
  • zánět žlučníku
  • žlučníková kolika
  • nádory žlučníku.Další info : vše o bolestech břicha, příznaky, rady, diskuze...bolesti břicha .cz

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny jsou velmi častým onemocněním a to obzvláště u žen kolem 60-ti let. Jsou to malé a tvrdé oválky. Tvoří se ze žluči a to buď v žlučníku nebo ve žlučovodech. Kameny mohou způsobit vážnou koliku, pokud např. ve žlučovodu uvíznou. Projevují se velmi silnou bolestí v nadbřišku. Pokud se kameny ve žlučovodu zaklíní, zabraňují pak odtoku žluči a obvykle způsobují žloutenku.Dříve nebo později vyvolávají žlučové kameny koliky, křeče v oblasti žlučníku. U tohoto onemocnění hraje velmi důležitou roli správná výživa a strava.

Žlučníkové kameny mohou být dvojího druhu a to cholesterolové a pigmentové

  • O cholesterolových kamenech hovoříme tehdy, když je cholesterolu ve žluči nadbytek a začne krystalizovat. Obvykle vzniká jeden kámen o velikosti 1-3 cm. Když ho rozpůlíme, vidíme jeho krystalickou strukturu. Kámen je zpravidla vejčitého tvaru.
  • Pigmentové kameny jsou tvořeny pigmentovým barvivem bilirubinem, kterého je ve žluči nadbytek v důsledku zvýšeného rozpadu krve. Bývá jich většinou více a jsou malé. Jestliže se během času ve žlučníku nashromáždí mnoho malých kaménků, hovoří se o písku nebo blátě.

Jaké jsou příznaky žlučníkových kamenů?

Příznaky žlučníkových kamenů jsou např. pocity nadýmání, říhání, pocity předčasné plnosti a průjem. Hlavním faktorem je však prudká záchvatová bolest v nadbřišku, kterou mnohokrát provází ztráta chuti, napětí pod žebry a nevolnost. Žlučníkovými kameny nejčastěji trpí ženy. Na jejich tvorbu mají vliv hormonální změny v období těhotenství, klimakteria nebo menstruace. Velký vliv má také strava s vysokým obsahem tuků a cukrů. Naopak prospěje zelenina, ovoce, nízkotučné jogurty nebo ryby a vláknina. Rizikovým faktorem může být i špatná životospráva a stres.

Jak se žlučníkové kameny léčí?

Žlučníkové kameny, které způsobují koliky nebo záněty, se obvykle odstraňují chirurgicky. Ty malé žlučníkové kameny se většinou dostanou do střeva a odejdou samovolným způsobem ven stolicí. Součástí léčby je také přísná žlučníková dieta. Žlučníkové kameny jsou někdy podkladem pro nádorový růst.V některých případech zůstávají kameny v těle dlouhé roky a nezpůsobují žádné potíže.

Žlučníkový zánět

Žlučníkový zánět obvykle začíná žlučníkovým záchvatem. Zánět může vyústit až v destrukci stěny žlučníku a propojením s dutinou břišní, tenkým nebo tlustým střevem, se kterým těsně sousedí. Žlučníkový zánět bývá zpravidla provázen teplotou, třesavkou, někdy i nažloutlými spojivkami. Největším příznakem je silná bolest břicha.

Kolika, žlučníkový záchvat

Žlučníkový záchvat začíná náhlými urputnými bolestmi nadbřišku, které vystřelují do zad pod pravou lopatku.Během žlučníkového záchvatu je žluč vydávena z dvanáctníku do úst. Žlučníkovou koliku však kromě nevolnosti obvykle provází také zvracení. Obvykle nejdříve vychází jídlo, poté hlen a žluč a někdy dokonce i malé žlučové kamínky.

Nádory žlučníku

Nádory žlučníku jsou velmi komplikované. Mají špatnou prognózu. Pokud se dají operovat, následná léčba je svízelná. Chemoterapie i ozařování jsou téměř nemožné. Většinou jde o cholangiokarcinom, vzácnější je karcinom Vaterovy papily. Nejlepším řešením je prevence, včasná léčba žlučníkových zánětů a odstranění kamenů, může předejít vzniku nádorů.

Operace žlučníku

Operace žlučníku se provádí při výskytu kamenů, zánětu, nádoru nebo žlučového písku. Žlučové kameny, ale i celý žlučník se odstraňují pomocí laparoskopie. Do místa po žlučníku se zavádí drén, který se však odstraňuje hned druhý den po operaci. Pacient je při nekomplikovaném pooperačním průběhu obvykle propuštěn čtvrtý den po operaci.Doporučujeme také : psoriáza je chronické kožní onemocnění. Má velké sklony k recidivám. Lupénka - léčba, fotografie, příznaky..

Shrnutí

Ačkoliv je žlučník pro trávení tuků důležitý, není pro život nezbytný. Člověk by měl být však k sobě opatrný, konzumovat vhodnou stravu a správnou životosprávu. Při sebemenších potížích spojených s bolestmi břicha je dobré navštívit lékaře.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Žlučník.net
Kontakty